...
Testa premium Kurser Alla kurser Min sida Provbank Mina prov Min skola Läromedel Förälder Blogg Om oss Kontakt Läxhjälp matemtaik Hjälp & guider
Sök Mitt konto Logga ut Elev/lärar-registrering Logga in
EXEMPEL I VIDEON   Lektionsrapport   Hjälp Kopiera länk Facebook Twitter Repetera Rapportera Ändra status
 ███████████████
    /        ██████████████████████████

Uppgift 19-21 - Np Årskurs 9 - Delprov D, 2013

Endast Premium- användare kan rösta.
Författare:Simon Rybrand
Rapportera fel Redigera lektion Redigera text Redigera övning

I den här lektionen går vi igenom uppgift 19, 20 och 21 på delprov D på det nationella provet från 2013 för årskurs 9.

Exempel i videon

  1. Kevin och Veronica reser från Stockholm till Kapstaden. Resan startar kl. 17.25. De är framme kl. 12.55 dagen efter. Hur lång tid tar resan?
  2. År 2010 hade Sydafrika nästan 50 miljoner invånare. 7,5 % av dessa bodde i Kapstaden. Hur många bodde i Kapstaden?
  3. En av de största diamanterna som hittats i Sydafrika vägde 3 106 carat och en carat motsvarar 200 mg.
    a) Hur många gram vägde diamanten?
    b) Innan diamanten slipades delades den upp i 11 olika stora diamanter. Den största diamanten fick namnet Afrikas stora stjärna. Den vägde 106 gram. Hur många carat motsvarar det?
...
Ny här?
Så funkar Premium
  • 600+ videolektioner till gymnasiet och högstadiets matte.
  • 4000+ övningsfrågor med fullständiga förklaringar.
  • Heltäckande för din kursplan. Allt på ett ställe.
  • Träning inför nationella prov och högskoleprovet.
Ingen bindningstid. Avsluta när du vill.

Formler och Begrepp som används i video och övningar

Prefix

PrefixTiopotensNamn
G$10^9$giga
M$10^6$mega
k$10^3$kilo
h$10^2$hekto
da$10^1$deka
d$10^{-1}$Deci
c$10^{-2}$Centi
m$10^{-3}$milli
μ$10^{-6}$mikro
n$10^{-9}$nano

Kommentarer


Endast Premium-användare kan kommentera.

e-uppgifter (6)

  • 1. Premium

    Rapportera fel

    Emma arbetar på torget och säljer frukt. Hon arbetar 2,5 timmar och tjänar 140 kr. Hur mycket tjänar hon på 3,5 timmar med samma timlön?

    Svar:
    Ditt svar:
    Rätt svar:
    (Korrekta varianter)
    {[{correctAnswer}]}
    Rättar...
  • 2. Premium

    Rapportera fel

    På lunchrasten delar Emma en pizza med Denniz och Leyla. De äter upp hela pizzan. Leyla äter lika mycket som Emma och Denniz tillsammans. Denniz äter dubbelt så mycket som Emma. Hur stor del av pizzan äter Emma? (svara på bråkform, tex 2/3)

    Svar:
    Ditt svar:
    Rätt svar:
    (Korrekta varianter)
    {[{correctAnswer}]}
    Rättar...
  • 3. Premium

    Rapportera fel

    När du löser återstående övningar skall du använda bilden här nedan:

    fruktstand

    Emma gör följande beräkning när hon säljer frukt: $3,4⋅12 = 40,80$ Beskriv med vardagligt språk vad hon räknar ut.

    Rättar...
  • ...
    Upptäck ett bättre
    sätt att lära sig
    "Ni hjälpte mig in på min drömutbildning. Handelshögskolan i Stockholm. Kunde inte vara mer tacksam för er tjänst!" -Emil C.
  • 4. Premium

    Rapportera fel

    (Samma bild som ovan)

    Emma gör följande beräkning när hon säljer frukt: $50 – 2,5⋅18$ Beskriv med vardagligt språk vad hon räknar ut.

    Rättar...
  • 5. Premium

    Rapportera fel

    (samma bild som ovan)

    Hur många procent billigare är hel vattenmelon jämfört med delad vattenmelon?

    Svar:
    Ditt svar:
    Rätt svar:
    (Korrekta varianter)
    {[{correctAnswer}]}
    Rättar...
  • 6. Premium

    Rapportera fel

    3 kiwifrukter kostar 10 kr. En kiwifrukt väger i genomsnitt 60 g. Vilket blir kilopriset?

    Rättar...
...
Upptäck ett bättre
sätt att lära sig
Gör som 100.000+ andra och nå dina mål
med Matematikvideo Premium.
Så funkar det för:
Elever/Studenter Lärare Föräldrar